South Birmingham Chess Club season 2016-17                       rchive   Home  
Tez.jpg
  P W D L Pts   P W D L Pts Tez.jpg
Cory.jpg
Tim.jpg
Rob.jpg
Halesowen   12 9 2 1 20 West Bromwich   11 9 1 1 19
Sutton Coldfield   12 7 3 1 19 Warley Quinborne-A   11 9 0 2 18
Killer Bees   12 7 3 2 17 Shirley Wythall   11 7 3 1 17
Alpha-One   12 8 0 4 16 Tigers   11 5 3 3 13 Alpha-One Killer Bees Seaside 1-D Tigers
Walsall Kipping   12 6 3 3 15 Olton     11 5 1 5 11 Jon Swindells   Richard Mycroft Marco Ho Neil Clarke   N Papathanasopoulos
Olton     12 6 2 4 14 Boldmere     10 4 2 4 10 John Pitcher   Jan Sneberg   Eddie Bulf Alberto Perez Guerra Mark Drugan  
Shirley Wythall   12 5 4 3 14 Halesowen     10 4 1 5 9 Agoston Mihalik David Dunn   Martin Smyth Faraz Malik   Terry Walker  
Solihull   12 5 1 6 11 Lichfield   10 4 1 5 9 Pavel Besedin   Adam Szelc   Simon Williams Sean Ralph   Jeff Jones  
Bushbury   12 4 2 6 10 Solihull   10 3 1 6 7 Ann-Marie James Marcus Walsh Dave Thomson Rob Glass   Fred Dickson  
Seaside   12 4 0 8 8 Stourbridge     11 2 3 6 7 Kevin Hurney   Cory Hazlehurst Tim A Lane Ezeanya, Ikechukwu Derek Stockhall
Lichfield   12 2 2 8 6 Warley Quinborne-B   10 2 1 7 5 Tony.jpg
Tez.jpg
Tez.jpg
1-D     12 0 3 9 3 Mutual Circle   10 0 1 9 1 Alan.jpg
Alan.jpg
Wolverhampton   12 1 1 10 3
    P W D L Pts
    P W D L Pts Shirley Wythall   12 9 1 2 19
Birmingham   11 10 0 1 20 VISTA   12 7 4 1 18 Monday - Night - Four VISTA (6A) Cubs (6B) Dudley Div 2 Dudley Div 3
University B'ham   11 9 0 2 18 University Birmingham 12 9 0 3 18 Joe Dodgson   Sam Cotterill   Paul Heeney Terry W Walker A (Tony) Szatanik
Rushall   11 7 1 3 15 West Midland Police-A 12 8 1 3 17 Jim Barrett   Azmat Farooq Raphael Dudziak Jim Barrett   Vamsi Pratapa
Monday - Night - Four 11 6 1 4 13 Coleshill   12 5 5 2 15 Tim Tidman   Vamsi Pratapa Joe Kadar Derek Green   Paul Heeney  
Westminster   11 6 0 5 12 Rushall   12 6 3 3 15 Simon Killarney A (Tony) Szatanik Imogen Dicen Alan T Woollaston Azmat Farooq
Warley Quinborne   11 5 1 5 11 Walsall Kipping   12 7 0 5 14 Derek Green   Ian Baulch-Jones Bosan Das N Papathanasopoulos   Imogen Dicen  
Solihull   11 4 1 6 9 Halesowen     12 4 3 5 11 Alan T Woollaton Kieran Donnelly Simon Killarney
Walsall Kipping   11 4 1 6 9 Warley Quinborne   12 5 0 7 10 James Leighton
Bushbury   11 4 0 7 8 Cubs   12 3 2 7 8
Redditch   11 3 2 6 8 Solihull     12 3 1 8 7
Greenlands   11 2 3 6 7 Kynoch   12 0 2 10 2
Olton     11 1 0 10 2 West Midland Police-B 12 0 2 10 2
SBCC-1A BDCL 2016-17           One-A   Captain Tricky  
JS.jpg
John.jpg
Pavel.jpg
Agoston.jpg
Ann-Marie.jpg
Kevin.jpg
Marcus.jpg
Cory.jpg
2016 Pts
Tue-12-Sep 103 Alpha One   2 3 Bees     ~
Tue-19-Sep 106 Seaside   1 4 Alpha One   2
24-29-Sep Te1-5 Warley Quin-2B 2 6 Alpha One   in Cup Cup Cup Cup
Tue-03-Oct 110 Alpha One   4 1 1-D   4 Bees Sea WQ2 1-D Hal Olt Sol WsK SC3 Bsh SW SW2 Wtn SC Lch SC1
Wed-11-Oct 115 Halesowen   3 2 Alpha One   4 Jon Swindells   Doc   214   1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Tue-17-Oct 118 Alpha One   5 1 Olton     6 John Pitcher   JP   203                     2          
Tue-31-Oct 123 Alpha One   4 2 Solihull   8 Pavel Besedin   Lucky Latvian 202 1 2 2 2 3 3 3 2 2 2 4 3 2 3 3 3
14-18-Oct Tr2 Bye   in in     in Agoston Mihalik   Eagle   200 2 3 3 3 2 2 2 3 3 3 3 2   2 2 2
Wed-15-Nov 143 Walsall Kipping 2 4 Alpha One   10 Ann-Marie James   Sunshine 184                   4 5       4  
2017 Kevin Hurney   Hitman 177   4 4   5 4   4 5 5   5 3 4 5 5
9-13-Jan Te3-3 Alpha One   6 3 Sutton Coldfield-3A in Marcus Walsh   The Prof. 174         6 5   5 6     6   6 6  
Mon-23-Jan 150 Alpha One   5 Bushbury   12 Richard Mycroft   Pythagoras   188             4   4     4       4
Thu-02-Feb 155 Shirley Wythall 3 2 Alpha One   12 Cory Hazlehurst   Teach   169 4     4   6                    
20-24-Feb Te4-2 Shirley Wythall-2 2 6 Alpha One   in Marco Ho   Speedy 171 3             6                
Thu-09-Mar 164 Wolverhampton 2 3 Alpha One   14 Jan Sneberg   Mystery Man           4                      
Mon-20-Mar 128 Sutton Coldfield 3 2 Alpha One   14 Martin Smyth   OGITC   167 5                       4      
Mon-27-Mar 171 Alpha One   3 2 Lichfield   16 Adam Szelc   1st Man 177   5               6       5    
3-7-Apr   Sutton Coldfield-1 2 4 Alpha One   Win Dave Thomson   Tom-Tom 165     5 5                        
David Dunn   2D's   179             5                 6
Alberto Perez-Guerra Vic's hubby 161                     6   5      
Neil Clarke   Silhillian 160 6           6                  
Sean Ralph   De Molley     6 6                          
Fred Dickson   Flintstone         6                        
Nick Papathanasopoulos Nic the Greek                           6      
103         106         Terrill Trophy-1-5 2       110        
Alpha One   2 3 Bees   Seaside   1 4 Alpha One   Warley Quin-2B 2 6 Alpha One   Alpha One   4 2 1-D  
Pavel Besedin   1 0 Jan Sneberg   Eddie Bulf   0 1 Jon Swindells   John Fahy   0 1 Jon Swindells   Jon Swindells   1 0 Neil Clarke  
Agoston Mihalik 1 0 David Dunn   Marco Ho   0 1 Pavel Besedin   Chris McKay   0 1 Pavel Besedin   Pavel Besedin   0 1 Faraz Malik  
Marco Ho   0 1 Kevin Hurney   Cory Hazlehurst 0 1 Agoston Mihalik Dave Jeffs   0 1 Agoston Mihalik Agoston Mihalik Sean Ralph  
Cory Hazlehurst 0 1 Adam Szelc   Martin Smyth   0 1 Kevin Hurney   Alan Burnet   0 1 Kevin Hurney   Cory Hazlehurst Tim A Lane  
Martin Smyth   0 1 Marcus Walsh Simon Williams 1 0 Adam Szelc   Steve Berry   0 1 Dave Thomson Dave Thomson 1 0 Rob Glass  
Neil Clarke   Fred Dickson   Tim A Lane   Sean Ralph   John Pakenham 0 1 Sean Ralph   Fred Dickson   1 0 Tony Szatanik  
115       118         123         143        
Halesowen   3 2 Alpha One   Alpha One   5 1 Olton   Alpha One   4 2 Solihull   Walsall Kipping 2 4 Alpha One  
Keith Arkell   1 0 Jon Swindells   Jon Swindells   1 0 Phil Holt   Jon Swindells   1 0 Morgan Blake Darren Wheeler Jon Swindells  
Stewart Fishburne 0 1 Agoston Mihalik Agoston Mihalik 1 0 Alan Lloyd   Agoston Mihalik Simon Krueger David Anderton Pavel Besedin  
Malcolm Hunt 1 0 Pavel Besedin   Pavel Besedin   Dave Gostelow Pavel Besedin   1 0 Ray Carpenter Jana Bellin   Agoston Mihalik
Nick Arkell   1 0 Jan Sneberg   Kevin Hurney   1 0 Mark Cundy   Richard Mycroft Thomas Thorpe David Pritchard 0 1 Kevin Hurney  
John Edge   0 1 Kevin Hurney   Marcus Walsh Rich Smith   David Dunn   1 0 Paul Roper   Nick Roberts   Marcus Walsh
Mark Hadley   Marcus Walsh Cory Hazlehurst 1 0 Rob Reynolds Neil Clarke   0 1 Tony Sadler   Chris Bellin   0 1 Marco Ho  
Terrill Trophy-3-3   3     150         155         Terrill Trophy-4-2 2      
Alpha One   6 3 Sutton Coldfield-3A Alpha One   5 Bushbury   Shirley Wythall 3 2 Alpha One   Shirley Wythall-2 2 6 Alpha One  
Jon Swindells   1 0 Marek Soszynski Jon Swindells   Lawrence Cooper Don Mason   1 0 Jon Swindells   Keith Ingram   0 1 Jon Swindells  
Pavel Besedin   1 0 John Mildenhall Pavel Besedin   1 0 Phillip Pinfold   Jez Fallowfield John Pitcher   Jon Dale   0 1 Agoston Mihalik
Agoston Mihalik 1 0 Neil Owen   Agoston Mihalik 1 0 Len Grinsell   Steve Briggs   Agoston Mihalik Dave Thomas   0 1 Pavel Besedin  
Richard Mycroft 1 0 Iqbal Dhesi   Ann-Marie James 1 0 Derek Leight   Phil Purcell   1 0 Pavel Besedin   Gordon Christie 0 1 Richard Mycroft
Kevin Hurney   1 0 Rob Marks   Kevin Hurney   1 0 John Staniforth Keith Ingram   Ann-Marie James John Freeman 0 1 Kevin Hurney  
Marcus Walsh 1 0 Roy Lawrence Adam Szelc   1 0 Richard Parry   Gordon Christie 0 1 Alberto Perez Guerra Frank Jimenez 0 1 Marcus Walsh
164         128         171         Terrill Trophy-Final   WINNERS  
Wolverhampton 2 3 Alpha One   Sutton Coldfield 3 2 Alpha One   Alpha One   3 2 Lichfield   Sutton Coldfield 2 4 Alpha One  
Emile Angelov 1 0 Jon Swindells   I Ortega   0 1 J Swindells   Jon Swindells   Maurice Staples I Ortega   J Swindells  
Phil Bull   0 1 Pavel Besedin   R James   1 0 A Mihalik   Agoston Mihalik Anthony Green H Stepanyan   A Mihalik  
Peter Pearson Jones 0 1 Kevin Hurney   H Stepanyan   1 0 P Besedin   Pavel Besedin   Peter Collins   G Ali   0 1 P Besedin  
Frank Wood   Martin Smyth   G Ali   K Hurney   Ann-Marie James Alan Giles   K Escott   1 0 R Mycroft  
Jonathan Hunt 0 1 Alberto Perez Guerra K Escott   A Szelc   Kevin Hurney   1 0 Anthony Allen   N Owen   0 1 K Hurney  
Geoff Rosser   1 0 Nick the Greek N Owen   M Walsh   Marcus Walsh David Fone   M Sozynski   0 1 D Dunn  
SBCC-1B 2016-17           Bees   Captain Teach    
2016 Pts
31/Aug 101 Bees     4 2 Seaside   2
Richard.png
David.jpg
Kevin.jpg
Adam.jpg
Marcus.jpg
Cory.jpg
Marco.jpg
7/Sep 102 1-D   2 4 Bees     4
12/Sep 103 One - A   2 3 Bees     6
5/Oct 111 Bees     3 3 Sutton Coldfield 7
26/Oct 121 Bees     4 1 Halesowen   9 1-C 1-D 1-A SC Hal Sol Olt Lch WsK SW Wtn Bsh
9/Nov 131 Solihull   3 2 Bees     9 Richard Mycroft   Pythagoras 188 1       1 1 1 1   1 1  
6/Dec 138 Olton   3 2 Bees     9 Jan Sneberg   Mystery Man   2   1                  
2017 David Dunn   2D's   179 3 1 2 1 2 2 2 2 1 2 2 1
26/Jan 152 Lichfield   1 4 Bees     11 Kevin Hurney   Hitman 177 4 2 3 2 3 3 3          
8/Feb 156 Bees     3 3 Walsall Kipping 12 Adam Szelc   Adam   177 6 3 4     4 4 3 2 3 3 2
15/Feb 159 Bees     3 3 Shirley Wythall 13 Marcus Walsh   The Prof. 174 5 4 5 3 4 5 5 4 3 4 4  
15/Mar 166 Bees     5 1 Wolverhampton 15 Cory Hazlehurst   Teach   169   5   4 5 6 6 6 5 6 4
12/Apr 177 Bushbury   2 4 Bees     17 Martin Smyth   OGITC   167       5 6              
Neil Clarke   Silhillian 160     6 6                
Killer Bees Top SBCC TEAM 2016-17 Marco Ho   Speedy 171               5   5 5 3
Eddie Bulf   The Model 171                 4      
Alberto Perez Guerra Vic's hubby 161                 6      
Tim A Lane   Tal   157                       5
Terry Walker   Tricky                         6
Vamsi Pratapa   Butterfly     6                    
101         102       103         111        
Bees   4 2 Seaside   1-D   2 4 Bees   One - A   2 3 Bees   Bees   3 3 Sutton Coldfield
Richard Mycroft Marco Ho   Neil Clarke   1 0 David Dunn   Pavel Besedin   1 0 Jan Sneberg   David Dunn   Russell James
Jan Sneberg   1 0 Simon Williams Faraz Malik   0 1 Kevin Hurney   Agaston Mihalik 1 0 David Dunn   Kevin Hurney   Pablo Padilla  
David Dunn   Martin Smyth   Sean Ralph   0 1 Adam Szelc   Marco Ho   0 1 Kevin Hurney   Marcus Walsh 0 1 Henrik Stepanyan
Kevin Hurney   Dave Thomson Tim A Lane   Marcus Walsh Cory Hazlehurst 0 1 Adam Szelc   Cory Hazlehurst 1 0 Golam Ali  
Marcus Walsh Tim A Lane   Rob Glass   0 1 Cory Hazlehurst Martin Smyth   0 1 Marcus Walsh Martin Smyth   1 0 Keith Escott  
Adam Szelc   1 0 Mark Drugan   Derek Stockhall V Pratapa   Neil Clarke   Fred Dickson   Neil Clarke   0 1 Neil Owen  
121         131         138         152        
Bees   4 1 Halesowen   Solihull   3 2 Bees   Olton   3 2 Bees   Lichfield   1 4 Bees  
Richard Mycroft 1 0 S Fishburne   Morgan Blake 0 1 Richard Mycroft Phil Holt   1 0 Richard Mycroft Rich Westwood 0 1 Richard Mycroft
David Dunn   N Arkell   Simon Krueger 1 0 David Dunn   Alan Lloyd   1 0 David Dunn   Maurice Staples 1 0 David Dunn  
Kevin Hurney   1 0 J Edge   Ray Carpenter 1 0 Kevin Hurney   Dave Gostelow Kevin Hurney   Ian Kingston   0 1 Adam Szelc  
Marcus Walsh 1 0 D Jackson   Thomas Thorpe 1 0 Adam Szelc   Mark Cundy   0 1 Adam Szelc   Alan Green   Marcus Walsh
Cory Hazlehurst M Hadley   Julian Summerfield Marcus Walsh Richard Smith Marcus Walsh Peter Collins   0 1 Marco Ho  
Martin Smyth   Ashwin Kalyana John Green   0 1 Cory Hazlehurst Rob Reynolds Cory Hazlehurst Graham Haime 0 1 Cory Hazlehurst
156         159         166         177        
Bees   3 3 Walsall Kipping Bees   3 3 Shirley Wythall Bees   5 1 Wolverhampton Bushbury   2 4 Bees  
David Dunn   0 1 Darren Wheeler Richard Mycroft 1 0 Jez Fallowfield Richard Mycroft 1 0 E Angelov   Len Grinsell   1 0 David Dunn  
Adam Szelc   0 1 David W Anderton David Dunn   0 1 Ian Galloway   David Dunn   P Pearson Jones David Cooper Adam Szelc  
Marcus Walsh Jana Bellin   Adam Szelc   Steve Briggs   Adam Szelc   F Wood   Derek Laight   0 1 Marco Ho  
Eddie Bulf   Chris Bellin   Marcus Walsh Tom Robinson Marcus Walsh 1 0 J Hunt   John Staniforth 0 1 Cory Hazlehurst
Cory Hazlehurst 1 0 Mike Groombridge Marco Ho   0 1 Phil Purcell   Marco Ho   1 0 G Sands   Rich Parry   0 1 Tim A Lane  
Alberto Perez Guerra 1 0 David Friend   Cory Hazlehurst 1 0 Keith Ingram   Cory Hazlehurst Default   Mark Podlesak Terry Walker  
SBCC-1C 2016-17       Seaside   Captain TAL  
Martin.jpg
Dave.jpg
2016 Pts
Marco.jpg
Cory.jpg
Simon W.jpg
Tim.jpg
Wed-31-Aug 101 Bees     2 4 Seaside   0
Wed-14-Sep 105 Seaside   5 1 1-D   2
19/09/20`6 106 Seaside   1 4 One - A   2 Cup Cup Cup Cup
26-30-Sep Te1-8 Seaside   4 4 Olton 2   out Bees 1-D 1-A Olt2 Olt SW WsK Bsh Wtn MC2 SC Lch Olt1 Sol Hal Red3
Tue-11-Oct 114 Olton   2 3 Seaside   2 Marco Ho   Speedy 171 1 1 2     1 1   1 1 1 2 1 1 2
Thu-27-Oct 122 Shirley Wythall 3 2 Seaside   4 Eddie Bulf   The Model 171   2 1 1           2 2     2  
Thu-03-Nov 127 Walsall Kipping 2 3 Seaside   4 Cory Hazlehurst   Teach   169   3 3 2 1 2 2 1   2     1     1
Mon-07-Nov 129 Seaside   2 3 Bushbury   4 Martin Smyth   O.G.I.T.C. 167 3 4 4 3 2 4 3 2 3 3 3 3 2 3 3
14-18-Nov Tr2 Bye   in in     in Neil Clarke   Silhillian 160       4                   3    
Wed-14-Dec 142 Seaside   Wolverhampton 6 Simon Williams   Cookies 167 2   5   3 3   3   4 4        
2017 Dave Thomson   Tom-Tom 165 4 5     4 5 4 4   5 5     4 4
9-13-Jan H3-3 Mutual Circle-2 2 5 Seaside   in Alberto Perrez Guerra Vic's hubby 161                           4    
Wed-25-Jan 151 Seaside   2 4 Sutton Coldfield 6 Sean Ralph   De Molley                     4     4     5
Thu-09-Feb 157 Lichfield   3 2 Seaside   6 Tim A Lane   TAL   157 5 6 6 5 6 6 5 5 5 6 6 5 5 5 6
20-24-Feb H4-2 Olton-1   3 3 Seaside B/c in Rob Glass   Sharp as         6     6     6     6 6    
Wed-08-Mar 163 Solihull   2 4 Seaside   8 Mark Drugan   The Druge   6                              
Mon-20-Mar 168 Seaside   5 Halesowen   8 Garry Hope               5                      
4-4-Apr Hfinal Redditch-3   6 3 Seaside   out Fred Dickson   Flintstone                 6             6  
101         105         106         Terrill Trophy-1-8      
Bees   4 2 Seaside   Seaside   5 1 1-D   Seaside   1 4 One - A   Seaside   4 4 Olton 2  
Richard Mycroft Marco Ho   Marco Ho   0 1 Neil Clarke   Eddie Bulf   0 1 Jon Swindells   Eddie Bulf   Rob Wallman  
Jan Sneberg   1 0 Simon Williams Eddie Bulf   1 0 Faraz Malik   Marco Ho   0 1 Pavel Besedin   Cory Hazlehurst 1 0 Trevor Holt  
David Dunn   Martin Smyth   Cory Hazlehurst 1 0 Sean Ralph   Cory Hazlehurst 0 1 Agoston Mihalik Martin Smyth   1 0 Steve Chadaway
Kevin Hurney   Dave Thomson Martin Smyth   1 0 Rob Glass   Martin Smyth   0 1 Kevin Hurney   Neil Clarke   0 1 Rich Reynolds
Marcus Walsh Tim A Lane   Dave Thomson 1 0 Jim Barrett   Simon Williams 1 0 Adam Szelc   Tim A Lane   1 0 Andy Cottom  
Adam Szelc   1 0 Mark Drugan   Tim A Lane   1 0 Derek Stockhall Tim A Lane   Sean Ralph   Rob Glass   Ken Allen  
114         122         127         129        
Olton   3 2 Seaside   Shirley Wythall 2 3 Seaside   Walsall Kipping 3 2 Seaside   Seaside   2 3 Bushbury  
Phil Holt   1 0 Cory Hazlehurst Don Mason   0 1 Marco Ho   Darren Wheeler Marco Ho   Cory Hazlehurst 1 0 Len Grinsell  
Alan Lloyd   Martin Smyth   Steve Briggs   Cory Hazlehurst David Anderton 1 0 Cory Hazlehurst Martin Smyth   0 1 David Cooper
Mark Cundy   1 0 Simon Williams Phil Purcell   1 0 Simon Williams Jana Bellin   1 0 Martin Smyth   Simon Williams Derek Laight  
Richard Smith Dave Thomson K Ingram   0 1 Martin Smyth   David Pritchard Dave Thomson Dave Thomson 0 1 John Staniforth
Garry Hope   0 1 Sean Ralph   Jonathan Dale 0 1 Dave Thomson Chris Bellin   Tim A Lane   Tim A Lane   Richard Parry  
Rob Reynolds Tim A Lane   Daviv Thomas 1 0 Tim A Lane   Mike Groombridge 0 1 Rob Glass   Fred Dickson   Phil Staley  
142         Homer Trophy-3-3       151         157        
Seaside   Wolverhampton Mutual Circle-2 2 5 Seaside   Seaside   2 4 Sutton Coldfield Lichfield   3 2 Seaside  
Robin Huq   0 1 Marco Ho   Marco Ho   0 1 Henrik Stepanyan Richard Westwood Marco Ho  
Mike Hollier   0 1 Cory Hazlehurst Eddie Bulf   0 1 Russell James Maurice Staples Eddie Bulf  
Chris Evans   0 1 Martin Smyth   Martin Smyth   0 1 Golam Ali   Ian Kingston   Martin Smyth  
Rob Hollows   0 1 Sean Ralph   Simon Williams Keith Escott   Anthony Green Simon Williams
Matt Trigg   Tim A Lane   Dave Thomson 1 0 Chirag Guha   Peter Collins   Dave Thomson
Peter Hughes   0 1 Rob Glass   Tim A Lane   Neil Owen   Gary Haime   1 0 Tim A Lane  
Homer Trophy-4-2 Seaside win on Board count 2-3 163         168         Homer Trophy-Final 3    
Olton-1   3 3 Seaside   Solihull   2 4 Seaside   Seaside   5 Halesowen   Seaside   3 6 Reditch-3  
Alan Lloyd   Cory Hazlehurst Ray Carpenter 0 1 Marco Ho   Marco Ho   0 1 Keith Arkell   C Hazlehurst   0 1 Dan Lambourne
Dave Gostelow 0 1 Marco Ho   Thomas Thorpe 1 0 Martin Smyth   Eddie Bulf   0 1 Stewart Fishburne M Ho   1 0 John Vaughan
Mark Cundy   1 0 Martin Smyth   Martin Goodwin 1 0 Neil Clarke   Martin Smyth   0 1 Malcolm Hunt M Smyth   Garry Boswell  
Richard Smith Sean Ralph   Mike Warden   0 1 Alberto Perez Guerra Dave Thomson 0 1 Nick Arkell   D Thomson   Glen Cox  
Garry Hope   Tim A Lane   Rob Anderton 0 1 Tim A Lane   Tim A Lane   John Edge   S Ralph   Nigel Towers  
Rob Reynolds Rob Glass   Denis Horseley 0 1 Rob Glass   Fred Dickson   0 1 Mark Hadley   T Lane   1 0 Rob Bricknell  
SBCC-1D 2016-17             1-D   Captain Sharp As  
2016 Pts
Wed-07-Sep 102 1-D     2 4 Bees     ~
Neil.jpg
Faraz.jpg
Sean.jpg
Rob.jpg
Fred.jpg
Azmat.jpg
Wed-14-Sep 105 Seaside   5 1 1-D     ~
Mon-03-Oct 110 One - A   4 2 1-D     ~
Wed-12-Oct 117 1-D     2 3 Walsall Kipping ~
Wed-02-Nov 125 1-D   2 4 Shirley Wythall ~ Bees Sea 1A WsK SW Sol Wtn Lch SC Hal Olt Bsh
Wed-30-Nov 137 1-D   2 3 Solihull   ~ Neil Clarke   Silhillian 160 1 1 1 1 1 1 1 1 1   2  
2017 Alberto Perez Guerra     161           2 2     1 1  
Thu-19-Jan 149 Wolverhampton 3 3 1-D   1 Faraz Malik   Faraz   160 2 2 2 2 2 3 3 2 3   3 2
Wed-15-Feb 160 1-D   3 3 Lichfield   2 Sean Ralph   De Molly 159 3 3 3 3 3 4   3 2      
Mon-27-Feb 162 Sutton Coldfield 5 1 1-D   2 Tim A Lane   Tal     4   4                  
Tue-14-Mar 165 Halesowen   4 2 1-D   2 Rob Glass   Sharp As 154 5 4 5 4 4 5   4 4 2 4 3
Wed-12-Apr 176 1-D   3 3 Olton       Jeff Jones   2J's                 4          
Wed-19-Apr 154 Bushbury     1-D     Terry Walker   Tricky         6     5         4
Nick Papathanasopoulos Nic the Greek           5 6 6         1
First Time BDCL had 4 teams in Div 1 from 1 Club Mark Drugan   The Druge                 5     5  
Azmat Farooq   Diplomat                     3 6  
Fred Dickson   Flintstone         5       6 5 4    
Sam Cotterill   Phy-2                     6      
Simon Killarney   Killa             6              
Jim Barrett   Physics     5               5    
Derek Stockhall   Domino   6 6                   5
Alan T Woollaston   Singerman                     6   6
Tony Szatanik   Windows 98       6                  
1-D   2 4 Bees   Seaside   5 1 1-D   One - A   4 2 1-D   1-D   2 3 Walsall Kipping
Neil Clarke   1 0 David Dunn   Marco Ho   0 1 Neil Clarke   Jon Swindells   1 0 Neil Clarke   Neil Clarke   Darren Wheeler
Faraz Malik   0 1 Kevin Hurney   Eddie Bulf   1 0 Faraz Malik   Pavel Besedin   0 1 Faraz Malik   Faraz Malik   0 1 David Anderton
Sean Ralph   0 1 Adam Szelc   Cory Hazlehurst 1 0 Sean Ralph   Agoston Mihalik Sean Ralph   Sean Ralph   Jana Bellin  
Tim A Lane   Marcus Walsh Martin Smyth   1 0 Rob Glass   Cory Hazlehurst Tim A Lane   Rob Glass   0 1 David Pritchard
Rob Glass   0 1 Cory Hazlehurst Dave Thomson 1 0 Jim Barrett   Dave Thomson 1 0 Rob Glass   Fred Dickson   N Roberts  
Derek Stockhall Vamsi Pratapa Tim A Lane   1 0 D Stockhall   Fred Dickson   1 0 Tony Szatanik   Terry Walker   1 0 Chris Bellin  
1-D   2 4 Shirley Wythall 1-D   2 3 Solihull   Wolverhampton 3 3 1-D   1-D   3 3 Lichfield  
Neil Clarke   0 1 Jeremy Fallowfield Neil Clarke   Morgan Blake Parminder Sanghera 1 0 Neil Clarke   Neil Clarke   Maurice Staples
Faraz Malik   0 1 Ian Galloway   Alberto Perez Guerra 0 1 Simon Krueger Emil Angelov   0 1 Alberto Perez Guerra Faraz Malik   0 1 Anthony Green
Sean Ralph   1 0 Steve Briggs   Faraz Malik   0 1 Ray Carpenter Rob Marshall   1 0 Faraz Malik   Sean Ralph   Peter Collins  
Rob Glass   Tom Robinson Sean Ralph   Thomas Thorpe Phil Bull   Jeff Jones   Rob Glass   1 0 Gary Haime  
Nick Papathanasopoulos 0 1 Phil Purcell   Rob Glass   1 0 Paul Roper   Jon Hunt   Terry Walker   Mark Drugan   0 1 Mike Maher  
Simon Killarney Paul Webster   N Papathanasopoulos Ian Brodie   Frank Wood   0 1 N Papathanasopoulos Fred Dickson   1 0 David Fone  
Sutton Coldfield 5 1 1-D   Halesowen   4 2 1-D   1-D   3 3 Olton   Bushbury   3 2 1-D  
Irvin Ortega   1 0 Neil Clarke   Keith Arkell   1 0 Alberto Perez Guerra Alberto Perez Guerra 1 0 P Holt   David Cooper 1 0 N Papathanasopoulos
Henrik Stepanyan 1 0 Sean Ralph   Stewart Fishburne Rob Glass   Neil Clarke   A Lloyd   Derek Laight   0 1 Faraz Malik  
Golam Ali   Faraz Malik   Malcolm Hunt 1 0 Azmat Farooq Faraz Malik   D Gostelow   John Staniforth 1 0 Rob Glass  
Keith Escott   Rob Glass   Nick Arkell   1 0 Sam Cotterill   Rob Glass   0 1 M Cundy   Richard Parry   Terry Walker  
Marek Soszynski 1 0 Fred Dickson   John Edge   0 1 Jim Barrett   Mark Drugan   R Smith   Mark Podelsak Derek Stockhall
John Mildenhall 1 0 Sam Cotterill   Dale Jackson   Alan T Woollaston Azmat Farooq Rob Reynolds Adrian Lisamore Alan T Woollaston
SBCC-2 2016-17         Tigers   Captain Tricky    
2016   Mark.JPG
Jeff.png
Fred.jpg
Tez.jpg
Derek.jpg
NtG.png
Jim.png
8/Sep 205 Shirley Wythall 3 2 Tigers   ~
21/Sep 209 Tigers   3 3 Stourbridge   1
26-30 Te1-1 Tigers   1 4 Warley Quinborne-A out
26/Oct 217 Boldmere   3 3 Tigers   2 Cup Cup Cup
14-18   Bye   in in       in SW Sto WQA Bdm Lch Olt MC WQB Sol WB Red3 WQA WQB Hal  
23/Nov 223 Tigers   3 2 Lichfield   4 Mark Drugan   Druge   150               1 1     2 2 2  
29/Nov 226 Olton   3 3 Tigers   5 Jeff Jones   2J's   144 1 1 1   1 1 1 2 2   1 4 4 4  
14/Dec 232 Tigers   3 2 Mutual Circle 7 Fred Dickson   Flintstone 141 2 2 2 1 2 2 2 3 3 1 2 5 5 5  
2017 Terry Walker   Tricky   136 3 3 3 2 3 3 3 4 4 2 3 3 3 3  
11/Jan H3-2</